Paletli ekskavatör ekpertizi nasıl yapılır?

İKİNCİ EL İŞ MAKİNESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR - PALETLİ EKSKAVATÖR EKSPERTİZİ

Ülkemizde iş makinesi sektöründeki büyüme ve ihtiyacın artması ile paralel olarak ikinci el iş makinesi piyasası da hareketlenmeye başladı . Satış adetlerinde ciddi rakamlara ulaşan ikinci el pazarında , ürün satın alırken özenli davranmak gerekiyor.

Alıcı ile satıcı arasında oluşan güven son derece önemli olmasına rağmen görmeden makine almak bir alıcı için halen mümkün görünmüyor.

Bu koşullar çerçevesinde alıcının yapması gereken bir takım işlemler , izlenmesi gereken yollar var.

Makinenin ruhsatının olup olmadığını sormakla başlamak yanlış olmaz..

 

İKİNCİ EL İŞMAKİNESİ SEÇERKEN

Unutulmaması gereken en önemli kural : İkinci elde fiyat kesinlikle ikinci planda olmalıdır. Fiyat odaklı arayışlar alıcıyı yanlış makinelere yönlendirir.

Bu yazımızda ikinci el paletli ekskavatör alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bazı ipuçları bulacaksınız.

Marka ve model ne olursa olsun ikinci el iş makinesi alımında iki husus çok önemlidir :

 1. 1.Makine geçmişinin bilinmesi
 2. 2.Makine ekspertizinin doğru yapılması

 

Makinenin geçmişinin bilinmesi

İkinci el iş makinelerinde saat , model ve bakım bilgileri net olarak alınmalı ve bu bilgiler seri numarasından mutlaka kontrol edilmelidir. Makinenin daha önce hangi işi yaptığı , zorlanıp zorlanmadığı , kaç operatör değiştirdiği öğrenilmelidir. Bu detaylar makinenin fiziksel muayenesi sırasında hangi kısımlara daha detaylı bakılması gerektiğinin ipuçlarını verir.

Makinesini satan firmanın makinenin ilk sahibi olup olmadığı öğrenilen bilgileri destekler nitelikte olacaktır.

Bu işlemleri takip ederken olumsuz yönlendirmelerden uzak durarak ,kurumsal firmalarla çalışılması işin doğasında olan riski büyük ölçüde azaltacaktır.

Makinenin ekspertizi – fiziksel muayenesi

Makine ekpertizi iki aşamada yapılır :

 • Fiziksel muayene + test
 • Teknik ölçümler

Teknik ölçümleri kesinlikle servisin yapması gerekir. Hidrolik sistem , motor, valf grubu gibi komponentler uzman servis ekiplerince kontrol edilmelidir. Ancak her zaman bir servis uzmanına ulaşma imkanı olmayabilir. Bu gibi durumlarda motor, ve hidrolik sistemle ilgili bazı basit kontroller ile kendi ekspertizinizi yapma şansına da sahipsiniz.

Biz daha çok fiziksel muayene üzerinde duracağız.

Bir paletli ekskavatörün fiziksel muayenesinde ekskavatörün komponentleri ve bazı kısımları kontrol edilir.

 

Ana başlıklar halinde belirtmek gerekirse ;

 • Yürüyüş (zincir makara ve ger grubu )
 • Kaporta
 • Şasi -kule
 • Bom – Arm
 • Kabin
 • Kaçaklar ( Hidrolik pompa , Motor , valf grubu , silindirler )
 • Anormal ses tespiti ( Pompa , motor , yürüyüş ) ve eksoz
 • Kova - ataşman

 

Yürüyüş : Öncelikle zincirlerin makaraya basan yüzeylerinin düz ya da oval olup olmadığı kontrol edilir. Ovalleşme zincirde eskime anlamına gelir. Kırık makara olup olmadığı ve rim dişlilerinin durumu kontrol edilir. Bom sırası ile sağa ve sola bastırılarak yürüyüşte bir problem varsa tespit edilir . Bu işlem sonrasında yürüyüş   % cinsinden ömür olarak değerlendirilir. %50’nin altı yakın zamanda problem yaşanabileceğini ifade eder.

Kaporta : Makinenin etrafında tam tur dönmek kaporta ile ilgili bilgi sahibi olmak için yeterlidir. Özellikle kabin sütunları , alt takıma yakın yerler ve alt kapakların olduğu yerlere daha dikkatli bakmak gerekebilir. Makinenin dış görüntüsü nasıl kullanıldığına dair ipuçları verir. Kaporta kontrolü yaparken eş zamanlı boya durumuna bakılır. Boyanmış yerin olması önemli bir bilgidir. Kaportası kötü bir makine yaşıtlarına göre %10-15’e kadar değer kaybedebilir.

Şasi – Kule : Kaporta için makine etrafında dönerken aynı anda şasiye göz atılır. Göbeğin şasiye bağlandığı yer yakından incelenmeli kaynak ya da çatlak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu bölgede mevcut kaynak ya da çatlak bir ekskavatörde istenmeyen şeylerin başında gelir. İyi yapılmamışsa tekrarlama olasılığı yüksektir. Kule kontrolü için bom önde zemine bastırılır ve tam kaldırma noktasında kulede boşluk kontrolü yapılır. Daha sonra kule dönüşlerinin sorunsuzluğu ve frenlemesi kontrol edilir.

Bom –Arm : Bom ve Arm mutlaka öne doğru uzatılmalı ve göz hizasına getirilmelidir. Bomda ve armda gerilme noktaları kontrol edilmeli kaynak , çatlak , boya ya da takviye kontrolü yapılmalıdır. Bom ve arm alıcının en çok hata yaptığı yerlerin başında gelir.

Kabin : Kabin içinin durumu makinenin diğer aksamlarıyla ilgili olumlu ya da olumsuz fikri destekler. Saatin , levyelerin , elektronik aksamın ve koltuğun kabaca kontrolü yapılır. Varsa display’den makine bilgilerine (çalışma saati , kırıcıda çalışma saati bakılır, uyarılar vb.) bakılır.

Kaçaklar : Motor , hidrolik pompa ve silindirler kontrol edilir. Kaçaklar bütün makinelerde olur ancak aşırısı sorunun varlığına işaret eder. Gözle yapılan muayene kaçak tespitleri için yeterlidir.

Anormal ses tespiti : Makineyi mutlaka kullanmak suretiyle tecrübe etmek gerekir. Kova ile yüklenildiğinde ya da devir düşükken bom ileri uzatıldığında , hafif kaldırma komutu verilerek hidrolik pompanı sesi dinlenir. Yine, makine rolanti ve gazda çalışırken motor sesi dinlenir , eksozda duman kontrolü yapılır. Motorda aşırı üfleme varsa tespit edilir (Yağ çubuğu yuvasından). Ancak motor kontrolünde daha net bir bilgi için Blow-by (üfleme) testi yapılması önerilir.

 

Kova - ataşman : Kova kontrolünü ayrı yapmak gerekir. Çatlak , kaynak , yarık vb durumlar alıcının hoşuna gitmez. Kova bom ve armın sigortası gibidir. Kötü bir kova zorlanmış bom ve arma işaret eder. Ataşmanının olup olmadığı kontrol edilmeli ve durumu gözlenmelidir. Kullanımda kolaylık yarattığı için ataçmanın varlığı tercih edilir.

 

Tüm bu bilgiler neticesinde makinenin durumunu %95 oranında tespit edilir. Bilgilerin tümü bir form ile kayıt altına alınır. Sonradan ihtiyaç olabileceği için tespit edilen yerler fotoğraflanır.

Makine bilgileri , tarih ve ekspertiz yapanın ismi – imzası eksiksiz yazılmalıdır.

 

İkinci el bir ekskavatörde doğru fiyatı bulmak altını çizmeye çalıştığımız tüm bu işlemlerle daha da mümkün olacaktır.

Unutulmaması gereken şey doğru makine seçiminin birinci koşulunun doğru yerden makine sormakla başlayacağıdır.

 

Bol kazançlar..

LODEKS